lokalna.hr Novosti Sektori Događanja Smještaj ZOR

Naslovna

Novosti

Sektori

Događanja

Smještaj
PoljoprivredaTurizamInfrastrukturaObrazovanjeSkrb
naslov
ENERGIJA
: Redakcija portala - : 19.9.2024.

Obnovljivi izvori


Obnovljivi izvori energije

Obnovljive izvore energije možemo podijeliti u dvije glavne skupine: to su tradicionalni obnovljivi izvori energije poput biomase i velikih hidroelektrana, te “novi obnovljivi izvori energije” poput energije Sunca, energije vjetra, geotermalne energije itd.

Prema prikupljenim podacima iz obnovljivih izvora energije dobivamo oko 18% ukupne svjetske energije, ali je velik dio te energije dobiven na tradicionalniji način, iskorištavanjem biomase za kuhanje i grijanje od 13 od 18%.

Od velikih hidroelektrana dobivamo oko tri posto energije. Dakle kada isključimo tradicionalne obnovljive izvore energije možemo pretpostaviti kako “novi izvori energije” proizvode samo 2,4% od ukupne svjetske energije.

S tim da1,3% otpada na instalacije za grijanje vode, 0,8% na proizvodnju električne energije i 0,3% na biogoriva.

Smatra se da taj udio treba povećati jer je neobnovljivih izvora energije sve manje, a i njihov štetni utjecaj sve je izraženiji u zadnjih nekoliko desetljeća.

Sunce isporučuje Zemlji 15 tisuća puta više energije nego što čovječanstvo sada može potrošiti, ali unatoč tome još se uvije velik broj ljudi smrzava. Tu vidimo da je vrijeme da se obnovljivi izvori energije počnu bolje iskorištavati.

Kada uzmemo u obzir obnovljive izvore energije njihov razvoj bitan je iz više razloga, a jedan od njih odnosi se na veliku ulogu kod smanjenja emisije ugljičnog dioksida.

Osim toga doprinosi povećanju udjela obnovljivih izvora energije čime pomaže u poboljšanju sigurnosti dostave energije tako da smanjuje ovisnost o uvozu energetskih sirovina.

GEOTERMALNA ENERGIJA

Geotermalna energija jedan je oblik energije koji podrazumijeva korištenje topline unutrašnjosti Zemlje. Taj tip energije možemo koristiti izravno i neizravno. Korištenje može biti raznovrsno od primjene u toplicama, za grijanje kuća i staklenika.

ENERGIJA PLIME I OSEKE

Energija plime i oseke dolazi od gravitacijskih sila Sunca i Mjeseca. Poznato je da taj tip energije može doći sa područja gdje je velika razlika između plime i oseke. Princip rada sličan je onom kod hidroelektrane. Kao glavni problem navodi se nestalnost plima i oseka te mali broj mjesta koji bi mogli biti pogodni za iskorištavanje tog oblika energije.

ENERGIJA VALOVA

Energija valova javlja se u obliku transformirane Sunčeve energije koja stvara stalne vjetrove na nekim dijelovima Zemlje. Ti vjetrovi potom dovode do stalne valovitosti na određenim područjima. Iskorištavanje energije na taj način nije idealan. Glavni problem leži u tome što elektrane tog tipa treba graditi na pučini, jer su valovi u blizini obale slabi. Cijena tog tipa grdanje je visoka, a da ne spominjemo problem prijenosa.

Izvor: Ekologija.com