Robotika – nova metoda za razvrstavanje otpada
Razvrstavanje i recikliranje otpada neke su od osnovnih zadaća u procesu gospodarenja otpadom. Razvrstavanje se u većini slučajeva, barem u Hrvatskoj, odvija ručno. Ručno razvrstavanje je proces koji je spor i štetan po ljudsko zdravlje pa je potrebno razmotriti automatizaciju tog procesa. Nove metode za sortiranje i recikliranje otpada su učinkovitije i ekonomičnije, a svoju ulogu u tome ima i robotika.
Robotika je znanstveno-tehnička disciplina čiji je cilj izrada i razvoj automatiziranih strojeva kojima upravljaju računala. Bavi se projektiranjem, izgradnjom, rukovanjem i korištenjem robota, kao i izradom računalnih sustava za njihovu kontrolu.
Roboti se koriste i u proizvodnim procesima ili u okruženjima u kojima postoji opasnost za ljudski život i zdravlje, npr. za detekciju i deaktiviranje bombi.
Osim toga, svoju primjenu pronalaze u brojnim industrijama, od kirurških zahvata u operacijskim salama, do proizvodnje automobila, a koriste se i za sortiranje različitih vrsta otpada.
Primjena robota u industriji
Osim poslova koji su opasni za zdravlje i život ljudi, roboti također obavljaju monotone i zamorne poslove jer, za razliku od ljudi, mogu raditi bez prekida. Tako omogućavaju da radni proces postane jednostavniji i dovode do poboljšanja proizvodnog ciklusa.
Tipična primjena industrijskih robota uključuje montažu, zavarivanje, odabir i postavljanje proizvoda te pregled i ispitivanje uz visoku izdržljivost. Pri tom se sve odvija brzo i precizno.
Kad je razvrstavanje otpada u pitanju, dosadašnja praksa je bila da se otpad uz primjenu ljudskog rada ručno razvrstava u sortirnicama. Zaposlenici su izdvajali otpad prema specifičnosti materijala, a uvjeti u kojima se odvija razvrstavanje otpada s ciljem izdvajanja ekonomski vrijednih reciklata vrlo često su jako teški i narušavaju zdravlje čovjeka.
Industrijski roboti su svoje mjesto u pogonima za upravljanje otpadom pronašli prvenstveno zbog sigurnosti radnog okruženja, zatim zbog jednostavnosti rukovanja, brzine i točnosti u obavljanju zadataka i mogućnosti prepoznavanja različitih vrsta otpada.
Roboti za razvrstavanje otpada
Prvi robotizirani sustav za razvrstavanje otpada razvila je finska tvrtka ZenRobotics. Riječ je o inovativnom konceptu ZenRobotics recycler (ZRR) koji se sastoji od upravljačkog sustava, skupa senzora i industrijskih robota. Kombinacija senzora i rješenja umjetne inteligencije omogućava ovom sustavu da prepozna i odabere ciljane materijale iz otpada i odvoji ih u više odjeljaka.
ZRR je prvobitno konstruiran za razvrstavanje građevinskog otpada, ali je s vremenom nadograđen na sortiranje drugih vrsta otpada. Pokreće se umjetnom inteligencijom i poput pametnog telefona dobiva nadogradnje softvera koje ga čine još učinkovitijim i pametnijim.
Uređaj se putem interneta može kontrolirati uz pomoć pametnog telefona ili računala.
Još jedan od robota čija je funkcija razvrstavanje otpada je i Clarke, koji je razvila tvrtka AMP Robotics. Clarke u jednom postrojenju za komunalni otpad u SAD-u pomaže kod razvrstavanja otpada, a komade otpada prepoznaje uz točnost od 90% i čini to za 50% brže od čovjeka na istom poslu.
Clarke sustav je također baziran na umjetnoj inteligenciji i s vremenom postaje sve “pametniji”. Za sada može prepoznati radi li se o plastici ili kartonu, a njegovi tvorci rade na uvođenju više u granularnosti u njegove sposobnosti razvrstavanja.
Apple također ima robota za recikliranje. Riječ je o robotu pod nazivom Daisy, izrađenom od nekih dijelova prvog robota za rastavljanje Liama. Daisy može rastaviti do 200 uređaja po satu i sortirati njihove kvalitetne dijelove za recikliranje.
Bez ikakve sumnje, robotizacija i umjetna inteligencija predstavljaju budućnost upravljanja otpadom jer će pomoći zajednicama da učinkovitije upravljaju reciklažnim centrima.
EKOLOGIJA
ENERGIJA
EKOLOGIJA
EKOLOGIJA
EKOLOGIJA
NA DANAŠNJI DAN
NA DANAŠNJI DAN
EKOLOGIJA
EKOLOGIJA
EKOLOGIJA
EKOLOGIJA
EKOLOGIJA
NA DANAŠNJI DAN
Prva izvedba opere Nikola Šubić Zrinjski
KOPRIVNICA
EKOLOGIJA
Klimatske promjene