EK objavila Provedbenu uredbu 2024/587: prihvaćen hrvatski prijedlog o ublažavanju pravila uvjetovanosti za 2024. godinu
Nakon brojnih rasprava o utjecaju pravila vezanih za uvjetovanost na proizvodnju hrane s obzirom na ekstremne meteorološke događaje i ekonomske posljedice ruske agresije na Ukrajinu, kako je to i Ministarstvo poljoprivrede izvijestilo prošli tjedan, 13. veljače 2024. godine je objavljena Provedbena uredba Komisije (EU) 2024/587 kojom se omogućuje odstupanje u pogledu primjene dijela standarda za dobre poljoprivredne i okolišne uvjete zemljišta (GAEC 8) za 2024. godinu.
Glavni cilj standarda GAEC 8 jest održavanje neproizvodnih obilježja i područja za poboljšanje biološke raznolikosti na poljoprivrednim gospodarstvima. No, usporedno s povećanjem ambicije u području okoliša u zelenoj strukturi, poljoprivrednici se suočavaju s nizom poteškoća i nesigurnosti.
Prošlu godinu obilježile su suše i poplave u različitim dijelovima Unije, a visoke cijene inputa, promijenjene geopolitičke okolnosti i tržišni pritisci ugrožavaju prihode poljoprivrednika. Dodatno, ekstremne meteorološke neprilike utječu i na izvršenje i na kalendar uobičajenih proizvodnih praksi.
Stoga države članice i EK pregovaraju već neko vrijeme o mogućnosti odstupanja od GAEC-a 8 u 2024. godini, pri čemu je EK nedavno iznijela prijedlog o mogućnosti uzgoja usjeva koji vežu dušik ili postrnih usjeva na tzv. neproizvodnim površinama, uz povećanje postotka ovog udjela s 4 % na 7 %.
Takav prijedlog nije prihvaćen od strane država članica pa su pregovori nastavljeni da bi, u konačnici, bio usvojen hrvatski prijedlog, uz podršku 18 zemalja članica, čime se, za poštivanje GAEC 8 uvjeta priznaju i površine zasijane postrnim usjevima i/ili usjevima koji fiksiraju dušik na 4% oraničnih površina inače predviđenih za neproizvodna obilježja.
Današnjom objavom Provedbene uredbe poljoprivrednicima se smanjuju ograničenja u pogledu načina na koje mogu koristiti obradivo zemljište, što će pozitivno utjecati na njihove prihode, a istovremeno upotrebom usjeva za fiksaciju dušika (npr. leća ili grašak) i postrnih usjeva omogućuje se niz koristi za zdravlje tla, očuvanje biološke raznolikosti i zadržavanje hranjivih tvari u tlu.
Ministarstvo financija
Vlada RH
Europska unija
Europska unija
Ministarstvo poljoprivrede
Ministarstvo financija
Ministarstvo financija
EU
Ministarstvo poljoprivrede
EUROPSKA KOMISIJA
Ministarstvo financija
ENERGIJA
Ministarstvo financija
Ministarstvo financija
Ministarstvo financija
Održivi razvoj
Strateške pripreme razvojnih programa i projekata za financiranje ESI fondovima